A 73.0 kg person is standing inside an elevator. The elevator is going from the
ID: 1420735 • Letter: A
Question
A 73.0 kg person is standing inside an elevator. The elevator is going from the 12th floor to the 1st floor of a tall building. At a certain moment the elevator is moving at a speed of 5.30 m/s and is changing speed at a rate of 1.40 m/s2.
a) What is the force of gravity acting on the person if the elevator’s speed is increasing?
b) What is the net force acting on the person if the elevator’s speed is increasing?
c) What is the normal force acting on the person if the elevator’s speed is increasing?
d) What is the force of gravity acting on the person if the elevator’s speed is decreasing? e) What is the net force acting on the person if the elevator’s speed is decreasing?
f) What is the normal force acting on the person if the elevator’s speed is decreasing?
Explanation / Answer
a ) the force of gravity F g = m x g
= 73 × 9.81 = 716.13 N
b ) net force F = m x ( g- a )
= 73 * ( 9.81 - 1.4 ) = 613.93 N
c ) normal force F n = net force
= 613 93 N
d ) firce of gravity will remain the same as earlier
= 716.13 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.