A 700 lb floating platform is at rest when a 200 lb crate is thrown onto it with
ID: 2059489 • Letter: A
Question
A 700 lb floating platform is at rest when a 200 lb crate is thrown onto it with horizontal speed v0 = 12 ft/s. Once the crate stops sliding relative to the platform, the platform and the crate move with a speed of v = 2.667 ft/s. Neglecting the vertical motion of the system as well as any resistance due to the relative motion of the platform with respect to the water, determine the distance that the crate slides relative to the platform if the coeffecient of kinetic friction between the platform and the crate if k = 0.25.
Explanation / Answer
using work energy principle,
.5*200*12^2 = .5*900*2.667^2 + 0.25*200*g*s
so, s =6.97 ft <-------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.