A 20.0 kg block of metal measuring 12.0 cm by 10.0 cm by 10.0 cm is suspended fr
ID: 1649671 • Letter: A
Question
A 20.0 kg block of metal measuring 12.0 cm by 10.0 cm by 10.0 cm is suspended from a scale and immersed in water as shown in the figure below. The 12.0 cm dimension is vertical, and the top of the block is 4.70 cm below the surface of the water. (a) What are the magnitudes of the forces acting on the top and on the bottom of the block due to the surrounding water? (Use P_0 = 1.0130 times 10^5 N/m^2.) (b) What is the reading of the spring scale? (c) Show that the buoyant force equals the difference between the forces at the top and bottom of the block.Explanation / Answer
a] Ftop = Pressure*area = [Po+ rho g h]*area = [101300+ 1000*9.8*0.047]*0.10*0.10 = 1017.6 N
Fbottom = [Po+ rho g h]*area = [101300+ 1000*9.8*(0.047+0.12)]*0.10*0.10 = 1029.4 N
b] Reading in the spring scale = 20*9.8 + 1017.6-1029.4 = 184.2 N answer
c] Buyant Force + Spring force = mg
Buyant Force = mg - Spring force
= mg - [ mg + Ftop - Fbottom]
= Fbottom - Ftop
Hence shown
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.