A 20-g object is placed against the free end of a spring (k equal to 20 N/m) tha
ID: 1772227 • Letter: A
Question
A 20-g object is placed against the free end of a spring (k equal to 20 N/m) that is compressed 11.2 cm (figure below). Once released, the object slides 1.25 m across the tabletop and eventually lands 1.60 m from the edge of the table on the floor, as shown. Is there friction between the object and the tabletop? If there is, what is the coefficient of kinetic friction? The sliding distance on the tabletop includes the 11.2-cm compression of the spring and the tabletop is 1.00 m above the floor level.
Explanation / Answer
given,
mass of object = 20 gm or 0.02 kg
spring constant = 20 N/m
spring is compressed by 11.2 cm or 0.112 m
object slides by 1.25 m and lands at 1.6 m from edge
height of the table = 1 m
time taken by object to fall 1 m be t
by second equation of motion
s = ut + 0.5 at^2
since initial vertical velocity will be 0
1 = 0 + 0.5 * 9.8 * t^2
t = 0.4517 sec
horizontal speed = horizontal distance / time
horizontal speed = 1.6 / 0.4517
horizontal speed = 3.542 m/s
by conservation of energy
initial energy = final energy
initial energy = 0.5 * kx^2
initial energy = 0.5 * 20 * 0.112^2
initial energy = 0.1254 J
final energy = 0.5 * mv^2
final energy = 0.5 * 0.02 * 3.542^2
final energy = 0.1254
since, initial energy = final energy there is no loss of energy due to friction so,
there is no friction between the object and table top
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.