An electron is projected with an initial velocity v 0 = 8.4 × 10^7 m/s along the
ID: 1649746 • Letter: A
Question
An electron is projected with an initial velocity v0 = 8.4 × 10^7 m/s along the y-axis, which is the centerline between a pair of charged plates, as shown in the figure. The plates are 1.0 m long and are separated by 0.10 m. A uniform electric field of magnitude E in the +x-direction is present between the plates. If the magnitude of the acceleration of the electron is measured to be 8.9x10^15 what is the magnitude of the electric field between the plates? (e = 1.6 × 10-19 C, melectron = 9.11 × 10-31 kg)
Explanation / Answer
Force, F = m a
Also, force, F = q E
Equating both equations, we get,
ma = qE
8.9 x 1015 x 9.11 x 10-31 = 1.6 x 10-19 x E
E = 50674.37 N/C
So, electric field between the plates would be 50674.37 N/C
Please rate my answer if you find it helpful, good luck...
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.