When at rest, a proton experiences a net electromagnetic force of magnitude 8.8×
ID: 1650057 • Letter: W
Question
When at rest, a proton experiences a net electromagnetic force of magnitude 8.8×1013 Npointing in the positive x direction. When the proton moves with a speed of 1.6×106 m/s in the positive y direction, the net electromagnetic force on it decreases in magnitude to 7.3×1013 N , still pointing in the positive x direction.
A) Find the magnitude of the electric field.
E = _______ N/C
B) Find the direction of the electric field.
C) Find the magnitude of the magnetic field.
B = ______ T
D) Find the direction of the magnetic field.
positive x direction negative x direction positive y direction negative y direction positive z direction negative z directionExplanation / Answer
a )
given
FB = 8.8 X 1013 N
V = 1.6 X 106 m/s
E = ( 8.8 X 1013 / 1.6 X 10-19 ) i
E = ( 5.5 X 106 N/C ) i
direction is n X - axis
or
positive x direction
b )
V = 1.6 X 106 m/s
F ' = 7.3 X 1013 N
FB - B V q = F '
8.8 X 1013 - B X 1.6 X 106 X 1.6 X 10-19 = 7.3 X 1013
B = ( 7.3 X 1013 - 8.8 X 1013 ) / 1.6 X 106 X 1.6 X 10-19
B = 0.585 T
the direction of magnetic field will be in negative Z - direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.