To determine the specific heat of an object, a student heats it to 100 C in boil
ID: 1650548 • Letter: T
Question
To determine the specific heat of an object, a student heats it to 100 C in boiling water. She then places the 76.4 g object in a 150 g aluminum calorimeter containing 141 g of water. The aluminum and water are initially at a temperature of 19.0 , and are thermally insulated from their surroundings. Substance Specific heat, J/(kgK) Water 4186 Beryllium 1820 Aluminum 900 Glass 837 Silicon 703 Iron (steel) 448 Copper 387 Silver 234 Gold 129 Lead 128
1.
Part A
If the final temperature is 22.2 , what is the specific heat of the object?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
Applying energy conservation,
heat absorbed by aluminium + by water = heat released by object
(0.150 x 900 x (T - 19)) + (0.141 x 4186 x (T - 19)) = 0.0764 x C x (100 - T)
final temp, T = 22.2 deg
432 + 1888.72 = 5.944C
C = 390 J/kg K .......Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.