A group of students trace out two equipotential surfaces and an electric field l
ID: 1650640 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
The terminal with higher electric potential is positive and the one with lower electric potential is nehative, since current flows from higher electric potential to lower electric potential or from positive terminal to negative terminal.2 volt is the negative terminal and 8 volt is the positive terminal.
Electric field E = potential/distance
1) 1.9/2X10-2=95V/m
2)1.2/2X10-2=60V/m
3)0.6/2X10-2=30V/m
4)1.1/2X10-2=55V/m
5)1.5/2X10-2=75V/m
Potential difference from subtracting the two equipotential lines= 8-2= 6V
By adding the potentials between the two equipotential lines we get =1.9+1.2+0.6+1.1+1.5 = 6.3 V
There is a diffrence of 0.3 V between the two values.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.