On a day when the water is flowing relatively gently, water in the Niagara River
ID: 1650698 • Letter: O
Question
On a day when the water is flowing relatively gently, water in the Niagara River is moving horizontally at 4.5 m/s before shooting over Niagara Falls. After moving over the edge, the water drops 53 m to the water below. If we ignore air resistance, how much time does it take for the water to go from the top of the falls to the bottom? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. How far does the water move horizontally during this time? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
Part A
using newton equation for vertical motion
initial vertical velocity=u=0
S=53 m
S=ut+0.5gt^2
we got
time taken =sqrt (2S/g)=3.3 sec
Part B
horizontal distance travelled=4.5*3.3=14.8 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.