26.A proton (rest energy = 938 MeV) is traveling at a speed of 0.80 c. What is t
ID: 1651184 • Letter: 2
Question
26.A proton (rest energy = 938 MeV) is traveling at a speed of 0.80 c. What is the ratio of the proton’s kinetic energy to its rest energy? (a) 0.32, (b) 0.67, (c) 1.24, (d) 1.67, (e) 2.24
30.The tungsten filament in a typical incandescent light bulb operates at approximately 2800 K. What is the wavelength at the peak of the emitted radiation? (a) 142.8 nm, (b) 474 nm, (c) 561 nm, (d) 1035 nm.
33.A nuclear bomb explosion results in a mass decrease of 2.10 g between the initial and the final ingredients. The amount of energy that is released is (a) 1.22x1014 J, (b) 1.89x1014 J, (c) 1.89x1017 J, (d) 1.22x1019 J.
Explanation / Answer
Solving first question,Please post other questions as separate questions
Q26
Kinetic Energy=mc^2-mo*c^2
where m=mo*y
y=1/sqrt(1-(v/c)^2)
mo=1.67*10^(-27) kg
Kinetic Energy=.1.0036*10^(-10)
Rest mass energy=938*10^6*1.6*10^(-19)=1.5*10^(-10)
ratio=0.67
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.