A jogger accelerates from rest to 5.23 m/s in 3.76 s. A car accelerates from 18.
ID: 1651195 • Letter: A
Question
A jogger accelerates from rest to 5.23 m/s in 3.76 s. A car accelerates from 18.1 to 32.3 m/s also in 3.76 s (a) find the magnitude of the acceleration of the jogger. (B) determine the magnitude of the acceleration of the car. (C) how much further does the car travel than the jogger during the 3.76 s? A jogger accelerates from rest to 5.23 m/s in 3.76 s. A car accelerates from 18.1 to 32.3 m/s also in 3.76 s (a) find the magnitude of the acceleration of the jogger. (B) determine the magnitude of the acceleration of the car. (C) how much further does the car travel than the jogger during the 3.76 s?Explanation / Answer
now we find the magnitude of the acceleration of the jogger
acceleration of the jogger a1=v-u/t=5.23-0/3.76=1.4 m/s^2
now we find the magnitude of the acceleration of the car
acceleration of the car a2=32.3-18.1/3.76=3.78 m/s^2
now we find the distance
distance s=ut+1/2at^2
=18.1*3.76+1/2*3.78*3.76^2=94.78 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.