A jet with mass m = 7 × 10 4 kg jet accelerates down the runway for takeoff at 2
ID: 1653863 • Letter: A
Question
A jet with mass m = 7 × 104 kg jet accelerates down the runway for takeoff at 2.2 m/s2.
1) What is the net horizontal force on the airplane as it accelerates for takeoff?
154000 N
2) What is the net vertical force on the airplane as it accelerates for takeoff?
0 N
3) Once off the ground, the plane climbs upward for 20 seconds. During this time, the vertical speed increases from zero to 26 m/s, while the horizontal speed increases from 80 m/s to 93 m/s.
What is the net horizontal force on the airplane as it climbs upward?
45500 N
4) What is the net vertical force on the airplane as it climbs upward?
91000 N
5) After reaching cruising altitude, the plane levels off, keeping the horizontal speed constant, but smoothly reducing the vertical speed to zero, in 12 seconds.
What is the net horizontal force on the airplane as it levels off?
N
6) What is the net vertical force on the airplane as it levels off?
N
Need Answers for 5th and 6th.
Explanation / Answer
5)
Since the plane levels off keeping the horizontal speed constant,
acceleration = 0 since there in no change in velocity.
Net force = 0
6)
Vertical speed before the plane levels off, u = 26 m/s.
Final vertical speed = 0 m/s
Time taken to reduce the vertical speed = 12 s
Net vertical acceleration = (26 - 0) / 12 = 2.167 m/s2.
Net force = mass x acceleration
= 7 x 104 x 2.1667
= 151666.67 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.