A jet of air issues from the nozzle with a velocity of 300 ft/sec at the rate of
ID: 2992565 • Letter: A
Question
A jet of air issues from the nozzle with a velocity of 300 ft/sec at the rate of 6.50 ft^3/sec and is deflected by the right-angled vane. Calculate the force F required to hold the vane in a fixed position. The specific weight of the air is 0.0753 lb/ft^3. Ans. F = 4.56 lb
A jet of air issues from the nozzle with a velocity of 300 ft/sec at the rate of 6.50 ft^3/sec and is deflected by the right - angled vane. Calculate the force F required to hold the vane in a fixed position. The specific weight of the air is 0.0753 lb/ft^3. Ans. F = 4.56 lbExplanation / Answer
Force required = 0.0753 * 6.5 * 300 = 146.8 lb-ft/s^2 = 146.8/32.2 lb = 4.56 lb
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.