The minute hand of a wall clock measures 18 cm from its tip to the axis about wh
ID: 1651543 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
Given
the length of the radius of the minute hand in the wall clock is r = 0.18 m
we know that the minute hand can cover 2pi radians in one trip and the maximum displacemern is 2pi*r
a.b)
angle from the quarter after the hour to half past is
from say 3 to 6, it covers 1/4th of the trip that is
angle is 2pi/4 = pi/2 rad
displacement is s = r*theta = 0.18*pi/2 = 0.2827 m
c.d) Next half an hour is
that is from 6 to 12 it can cover half of the round trip that is
angle is 2pi/2 = pi rad
magnitude is s = r*theta = 0.18*pi = 0.5652 m
e.f) hour after that is
comes to the same position so the magnitude of the displacement is zero and
angle it can cover is 2pi rad
because the displacement is the minimum distance between the stating point and ending point , here both are same.
a.b 0.2827 m , pi/2 rad
c.d 0.5652 m , pi rad
e.f 0 m , 2pi rad
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.