A conducting sphere is placed within a conducting spherical shell as shown in th
ID: 1651665 • Letter: A
Question
A conducting sphere is placed within a conducting spherical shell as shown in the figure below. The conductors are in electrostatic equilibrium. The inner sphere has a radius of 1.50 cm, the inner radius of the spherical shell is 2.25 cm, and the outer radius of the shell is 2.75 cm. The inner sphere has a charge of 295 nC, and the spherical shell has zero net charge.
(a) What is the magnitude of the electric field at a point 1.75 cm from the center?
N/C
(b) What is the electric field magnitude at a point 2.50 cm from the center? [Hint: What must be true about the electric field inside a conductor in electrostatic equilibrium?]
N/C
(c) What is the electric field magnitude at a point 3.70 cm from the center?
N/C
Explanation / Answer
a) E = 8.99 * 109 * 295 * 10-9 / (0.01752)
= 866 * 104 N/C
b) Net electric field at any point inside conductor
E2.5 cm= 0 N/C
c) E = 8.99 * 109 * 295 * 10-9 / (0.0372)
= 194 * 104 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.