A car traveling at 110km/hr strikes a tree. The front end of the car compresses
ID: 1651738 • Letter: A
Question
A car traveling at 110km/hr strikes a tree. The front end of the car compresses and the driver comes to rest after traveling 0.8m.
Part A: what was the magnitude of the average acceleration of the driver during the collision? Express the answer in terms of 'g' s' where 1.00g=9.8m/ square seconds. Express your answer using two signficant digits
Explanation / Answer
Part A]
Velocity of the car = u = 110 km/hr = 30.555 m/s
S = 0.8m
v = 0 m/s
so, a = (0 - 30.5552)/2(0.8) = - 583.526 m/s2
a = - 583.526/9.8 = - 59.5g = - 60g.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.