A catapult launches a test rocket vertically upward from a well, giving the rock
ID: 1651786 • Letter: A
Question
A catapult launches a test rocket vertically upward from a well, giving the rocket an initial speed of 80.2 m/s at ground level. The engines then fire, and the rocket accelerates upward at 3.90 m/s2 until it reaches an altitude of 1040 m. At that point its engines fail, and the rocket goes into free fall, with an acceleration of 9.80 m/s2. (You will need to consider the motion while the engine is operating and the free-fall motion separately.)
(a) For what time interval is the rocket in motion above the ground?
_______ _______
Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. s
(b) What is its maximum altitude?
_______________________
Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. km
(c) What is its velocity just before it hits the ground? ______________
Explanation / Answer
(a) time taken to reach the 1040 m.
d = v0t + a t^2 /2
1040 = 80.2t + 3.90 t^2 / 2
1.95 t^2 + 80.2t - 1040 = 0
t1 = 10.36 sec
after that:
vertical displacement as it reaches the ground.
y = - 1040 m
v0 = 80.2 + (10.36 x 3.90) = 120.6 m/s
y = v0t - g t^2 /2
- 1040 = 120.6 t - 9.8 t^2 / 2
4.9 t^2 - 120.6t - 1040 = 0
t2 = 31.38 sec
t = t1 + t2 = 41.7 sec .......Ans
(B) maximum altitude will be when velocity is zero.
vf^2 - vi^2 = 2 a d
0^2 - 120.6^2 = 2 x -9.8 x h
h = 742 m
Hmax = 742 + 1040 = 1782 m ........Ans
(C) vf = v0 - g t
v = 120.6 - (9.8 x 31.38)
v = - 187 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.