Chapter 02, Problem 111 A certain sprinter has a top speed of 9.86 m/s. If the s
ID: 1652066 • Letter: C
Question
Chapter 02, Problem 111 A certain sprinter has a top speed of 9.86 m/s. If the sprinter starts from rest and accelerates at a constant rate, he is able to reach his top speed in a distance of 10.2 m. He is then able to maintain his top speed for the remainder of a 100 m race. (a) What is his time for the 100 m race? (b) In order to improve his time, the sprinter tries to decrease the distance required for him to reach his top speed. What must this distance be if he is to achieve a time of 11.0 s for the race?
Explanation / Answer
Here ,
top speed , v = 9.86 m/s
d1 = 10.2 m
a) let the acceleration is a
Using third equation of motion
v^2 - u^2 = 2 *a * d1
9.86^2 = 2 * 10.2 * a
a = 4.77 m/s^2
Now , for the total time taken
total time taken = (9.86)/(4.77) + (100 - 10.2)/9.86
total time taken = 11.2 s
the total time taken is 11.2 s
b)
let the acceleration needed is a
and time of acceleration is t
Now, for the distance
using second equation of motion
d = 0.50 * a * t^2
1st equation of motion
9.86 = a * t
for total time
11 = 9.86/(a) + (100 - d)/9.86
solving these equations
d = 8.46 m
he should reach the top speed is 8.46 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.