Chapter 02, Problem 11 A bicyclist makes a trip that consists of three parts, ea
ID: 1882211 • Letter: C
Question
Chapter 02, Problem 11 A bicyclist makes a trip that consists of three parts, each in the same direction (due north) along a straight road. During the first part, she rides for 18.3 minutes at an average speed of 7.07 m/s. During the second part, she rides for 27.0 minutes at an average speed of 3.42 m/s. Finally, during the third part, she rides for 11.2 minutes at an average speed of 10.9 m/s. (a) How far has the bicyclist traveled during the entire trip? (b) What is the average speed of the bicyclist for the trip? (a) Number Units (b) Number Units the tolerance is + /-5% No units SHOW HINT m/s m/s 2 Cm/s 2 LINK TO TEXT LINK TO TEXTExplanation / Answer
a)
v1 = 7.07 m/s ; t1 = 18.3 min =1098 s
x1 = v1t1 = 7762.86 m
similarly,
x2 = 5540.4m ; x3 = 7324.8 m
x = x1 + x2 + x3 = 20628m
b)
Vavg = dist / time = 20628/60(18.3 + 27+11.2) = 6.08 m/s
upvote if it helps
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.