A 124-kg balloon carrying a 22-kg basket is descending with a constant downward
ID: 1652110 • Letter: A
Question
A 124-kg balloon carrying a 22-kg basket is descending with a constant downward velocity of 12.5 m/s middot A 1.0-kg stone is thrown from the basket with an initial velocity of 18.2 m/s perpendicular to the path of the descending balloon, as measured relative to a person at rest in the basket. That person sees the stone hit the ground 14.9 s after it was thrown. Assume that the balloon continues its downward descent with the same constant speed of 12.5 m/s. How high was the balloon when the rock was thrown out? Express your answer with the appropriate units. h_0 = How high is the balloon when the rock hits the ground? Express your answer with the appropriate units. h_1 =Explanation / Answer
Let the required height be S.
We know from eqn of motion
S = ut + 1/2 at^2
In our case, S = ? ; u = vy = 12.5 m/s ; a = 9.8 m/s^2 ; t = 14.9 s
S = 12.5 x 14.9 + 1/2 x 9.8 x 14.9^2 = 1274.1 m
Hence, height = 1274.1 m
b)The balloon was at S = 1274.1 m
And its descended, h = 12.5 x 14.9 = 186.25
So the height when it hits the ground is:
H = 1274.1 - 186.25 = 1087.85 m
Hence, H = 1087.85 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.