Assume that the earth is a uniform density spherical mass. (This assumption is n
ID: 1652249 • Letter: A
Question
Assume that the earth is a uniform density spherical mass. (This assumption is not correct but we will use it for simplicity in working the problem) The deepest hole drilled into the earth's surface went to a depth of 40.230 ft (Wikipedia org). Imagine that this hole was straight toward the center of the earth and that a small 300 kg spherical mass was dropped into the hole and ended up at the very bottom of it. What would be the weight of the spherical mass at that location? Round your answer to the nearest hundredth decimal place and give your answer in the form "a.bc times 10^(y)"N Answer Three point masses, m_1 = 150 kg, m_2 = 185 kg and m_3 = 278 kg are located in the x-y plane. The coordinates of the masses are the following m_1 (-3.0m, -6.0 m), m_2 (4.0 m + 8.0 m) and m_3 (+5.0 m, -30 m) Determine the magnitude of the net gravitational force on m_3 due to the other two masses. Give your answer in the form "a.bc times 10^(X)"N Answer.Explanation / Answer
solving 3rd question
we know gravity at depth d is given by
g'=g(1-d/R)
g=9.8 m/s^2
d=40230 ft=12262.1 m
R=6378100 m
we got
g'=9.79 m/s^2
we got
weight=mg'=2.9*10^3 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.