A stone is dropped from rest from the top of a building. It takes t = 3.3 s for
ID: 1652461 • Letter: A
Question
A stone is dropped from rest from the top of a building. It takes t = 3.3 s for it to reach the ground.
it to reach the ground. 17% Part (a) What is the initial velocity, vi, of the stone in m/s?17% Part (b) What is the value of the magnitude of acceleration, in m/s2?
17% Part (c) Express the final velocity vf of a object travelling with an acceleration a for a time period t which starts with an initial velocity vi.
17% Part (d) Calculate the magnitude of vf in m/s.
17% Part (e) Express the displacement y of an object travelling with acceleration a during a time period t that has an initial velocity vi. 17% Part (f) Calculate the magnitude of y in meters. ©theexpertta.com
Explanation / Answer
(a) initial velocity=0 m/s
(b) accleration=g=9.8 m/s^2
(c) final velocity=g*t=9.8t
(d)vf=32.34 m/s
(e)y=(vi*t)+0.5*g*(t)^2
dispacement=(vf)^2/2g
(f)y=53.36 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.