A submersible robot is exploring one of the methane seas on Titan, Saturn\'s lar
ID: 1653935 • Letter: A
Question
A submersible robot is exploring one of the methane seas on Titan, Saturn's largest moon. It discovers a number of small spherical structures on the bottom of the sea at depth of 7 meters [m], and selects one for analysis. The sphere selected has a volume of 1.4 cubic centimeters [cm3] and a density of 2.05 grams per cubic centimeter [g/cm3]. When the rock is returned to Earth for analysis, what is the weight of the sphere in newtons [N]? Gravity on Titan is 1.352 meters per second squared [m/s2].
The density of methane is 0.712 grams per liter [g/L]
The weight of the sphere is______ N. (Round your answer to two significant digits.)
Explanation / Answer
density = 2.05 g / cm^3 = 2.05 x 10^-3 kg / 10^-6 m^3
= 2050 kg / m^3
Volume = 1.4 x 10^-6 m^3
mass = density x volume
= 2.87 x 10^-3 kg
Weight = m g = (2.87 x 10^-3) (9.81)
= 0.028 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.