A submersible vehicle is being designed to operate in the Atlantic Ocean. Densit
ID: 1843287 • Letter: A
Question
A submersible vehicle is being designed to operate in the Atlantic Ocean. Density of ocean water is 1.025 grams per cubic centimeter. For a maximum depth of 350 feet, what is the total pressure the hull of the submersible must be designed to withstand? Give your answer in units of pounds per square inch. Click the icon to view the conversion table. Click the icon to view the table of common derived units in the SI system, Click the icon to view the density of water. The total pressure is psi. (Round your answer to three significant digits.)Explanation / Answer
Given desnity = 1.025 gram/cm3 = 1025 kg/m3
maximum depth = 350 ft = 106.68 m
P = *g*d = 1025*9.81*106.68 = 1.0726 MPa = 155.5811217232 pounds/in2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.