A styrofoam ball is attached to the bottom of a swimming pool with a nylon cord.
ID: 1905763 • Letter: A
Question
A styrofoam ball is attached to the bottom of a swimming pool with a nylon cord. The cord is 1.20 m long and the pool is 3.40 m deep. If the ball has a diameter of 46.0 cm and the density of styrofoam is 0.300 g/cc, find the tension in the cord.Explanation / Answer
Volume of ball = (4/3)pir^3 diameter = 46 cm =>radius = d/2 = 23 cm = 0.23 m =>Volume = (4/3)*(22/7)*(0.23^3) = 0.050985524 m^3 mass = m = density*volume = 0.3*1000*0.050985524 = 15.29565714 Kg weight of fluid displaced = 1000*Volume*g = 1000*9.81*0.050985524 = 500.1679904 N T+Weight of ball = Weight of fluid displaced =>T = 500.1679904-(15.29565714*9.81) = 350.1175939 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.