A styrofoam cooler (k = 0.030 W/(m middot degree C) has outside dimensions of 0.
ID: 2075760 • Letter: A
Question
A styrofoam cooler (k = 0.030 W/(m middot degree C) has outside dimensions of 0.170 m times 0.390 m times 0.440 m, and an average thickness of 3.0 cm. How long will it take for 4.60 kg of ice at 0 degree C to melt in the cooler and reach the outside temperature of 24.0 degree C? The cooler is rectangular and box-shaped. A good way to estimate the effective surface area for heat transfer is to average the inner and outer surface areas. Another way is to use dimensions halfway through the styrofoam.Explanation / Answer
k = 0.030 W/moc, delta T = 24 oC, d = 3.0 cm = 0.03 m
A = 2 * (0.17 * 0.39 + 0.39 * 0.44 + 0.44 * 0.17) = 0.6254 m2
Rate of heat transfer Q/t = kA(Thot - Tcold) / d = 0.03 * 0.6254 * (24 - 0) / 0.03 = 15 W
Energy required = 4.60 * 3.34 * 105 = 1536 kJ
Required time = 1536,400 / 15
= 102427 sec = 28.5 hr
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.