At highway speeds, a particular automobile is capable of an acceleration of abou
ID: 1654040 • Letter: A
Question
At highway speeds, a particular automobile is capable of an acceleration of about 1.6 m/s^2. At this rate, how long does it take to accelerate from 80 km/h to 110 km/h? In a performance test, a 2015 Tesla Roadster Model S P85D accelerated uniformly from rest to 100.0 km/h in 2.92 s. (a) What was the magnitude of the car's acceleration? (b) How far did the car travel in this time? A light plane must reach a speed of 33 m/s for takeoff. How long a runway is needed if the (constant) acceleration is 3.0 m/s^2?Explanation / Answer
here.
21)
initial speed , u = 80 km/h = 22.2 m/s
final speed , v = 110 km/h = 30.6 m/s
accelration , a = 1.6 m/s^2
let the time taken be t
v = u + a * t
30.6 = 22.2 + 1.6 * t
t = 5.2 s
the time taken is 5.2 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.