During a target practice a warplane is moving at 100 m/s eastbound at an altitud
ID: 1655044 • Letter: D
Question
During a target practice a warplane is moving at 100 m/s eastbound at an altitude of 1 km. It then accelerates at a rate of 20m/s^2, and after 10 seconds it fires a projectile horizontally with a speed of -50m/s respect to the airplane (assume the release is very quick). a) Does the projectile move forward or backwards according to: The airplane pilot? An observer on the ground? b) At what velocity does the projectile leave the airplane according to a ground observer? c) At what horizontal distance will the projectile hit? d) What will the velocity be at impact?Explanation / Answer
Speed after 10 sec, v = v0 + a t = 100 + (20 x 10)
v = 300 m/s
(A) 1. backwards
2. forward
(b) v0 = 300 - 50 = 250 m/s
(C) it will leave horizontally,
so v0y = 0
y = 0 - 1000 = - 1000 m
ay = -9.8 m/s^2
Applying y= v0y t + ay t^2 /2
- 1000 = 0 - 9.8 t^2 /2
t = 14.3 sec
horizontal distance, D = 250 x 14.3
D = 3570 m Or 3.57 km
(d) vfy = v0y + ay t
vfy = 0 - (9.8 x 14.3) = 140 ms
vfx = 250 m/s
Speed = sqrt[ vfx^2 + vfy^2]
v = 287 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.