During a rockslide, a 380 kg rock slides from rest down a hillside that is 540 m
ID: 1374954 • Letter: D
Question
During a rockslide, a 380 kg rock slides from rest down a hillside that is 540 m long and 300 m high. The coefficient of kinetic friction between the rock and the hill surface is 0.27. If the gravitational potential energy U of the rock-Earth system is set to zero at the bottom of the hill, what is the value of U just before the slide?
How much mechanical energy is dissipated by frictional forces during the slide?
What is the kinetic energy of the rock as it reaches the bottom of the hill?
What is its speed then?
Explanation / Answer
by:- tan? = h/L
=>tan? = 300/540 = 0.55 = tan29*
=>? = 29*
1) PE = mgh = 380 x 9.8 x 300 = 1117200 J
2) By W(friction) = F(friction) x L
=>W(f) =
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.