Suppose two children push horizontally, but in exactly opposite directions, on a
ID: 1655464 • Letter: S
Question
Suppose two children push horizontally, but in exactly opposite directions, on a third child in a wagon. The first child exerts a force of 75.0 N, the second a force of 91.0 N, friction is 12.0 N, and the mass of the third child plus wagon is 20.0 kg. (a) What is the system of interest if the acceleration of the child in the wagon is to be calculated? (Select all that apply.) the children outside the wagon the wagon the child in the wagon (c) Calculate the acceleration. m/s2 (d) What would the acceleration be if friction is 16.0 N?
Explanation / Answer
here,
force by frist child , F1 = 75 N
force by the seecond child , F2 = 91 N
force of riction , ff = 12 N
mass , m = 20 kg
a)
the system of interest is THE CHILDREN IN THE WAGON
c)
the accelration , a = (F2 - F1 - ff)/m
a = ( 91 - 75 - 12) /20
a = 0.2 m/s^2
d)
when riction is 16.0 N
the accelration , a = (F2 - F1 - ff)/m
a = ( 91 - 75 - 16) /20 = 0 m/s^2
the accelration is zero
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.