Hanging from a horizontal beam are nine simple pendulums of the following length
ID: 1655883 • Letter: H
Question
Hanging from a horizontal beam are nine simple pendulums of the following lengths: (a) 0.50, (b) 1.1, (c) 2.5, (d) 3.1, (e) 3.6, (f) 5.5, (g) 6.5, (h) 0.090, and (i) 0.29 m. Suppose the beam undergoes horizontal oscillations with angular frequencies in the range from 2.00 rad/s to 4.00 rad/s. Which of the pendulums will be (strongly) set in motion?(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
(f)
(g)
(h)
(i)
Hanging from a horizontal beam are nine simple pendulums of the following lengths: (a) 0.50, (b) 1.1, (c) 2.5, (d) 3.1, (e) 3.6, (f) 5.5, (g) 6.5, (h) 0.090, and (i) 0.29 m. Suppose the beam undergoes horizontal oscillations with angular frequencies in the range from 2.00 rad/s to 4.00 rad/s. Which of the pendulums will be (strongly) set in motion?
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
(f)
(g)
(h)
(i)
Hanging from a horizontal beam are nine simple pendulums of the following lengths: (a) 0.50, (b) 1.1, (c) 2.5, (d) 3.1, (e) 3.6, (f) 5.5, (g) 6.5, (h) 0.090, and (i) 0.29 m. Suppose the beam undergoes horizontal oscillations with angular frequencies in the range from 2.00 rad/s to 4.00 rad/s. Which of the pendulums will be (strongly) set in motion?
(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
(f)
(g)
(h)
(i)
Explanation / Answer
we will get "resonance" when the applied frequency is equal to the natural frequency of a pendulum.
= 2rad/s corresponds to L = g / ² = 9.8m/s² / (2/s)² = 2.45 m
= 4rad/s corresponds to L = 9.8m/s² / (4/s)² = 0.61 m
So the pendulum with a length in this range will resonate at some point for the given applied frequency range. .
From the given choice the only correct answer is (b) 1.1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.