Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Hanging from threads are two charged balls made of pith (a very light, spongy ma

ID: 1683173 • Letter: H

Question

Hanging from threads are two charged balls made of pith (a very light, spongy material that comes from inside the stems of certain plants). The balls each have a mass of 0.100 g and a charge of the same magnitude q and are attracted toward each other, as shown in the figure below. (Take = 18.7° and r = 2.21 cm.) (a) What is the magnitude of the electric force? (b) What is the magnitude of q? (c) How many electrons have been transferred to or from each ball?

Explanation / Answer

Given that angle ? = 18° r = 2.21 cm. m = 0.100 g = 0.100x10^-3 kg Let the electrostatic force between the two charges is F Assume that the tension in the string is T The free body diagram for each mass as shown below. Apply Newton's law in vertical direction T cos? = mg Apply Newton's law in horizontal direction T sin? = F From the above two equations we get tan? = F / mg F = (mg)tan? kq*q / r^2 = (mg)tan? q^2 = mg tan? * r^2 / k = 0.1 x 10-3 * 9.8 *tan18 * (2.21 x 10-2)^2 / 9 x 10^9 = 0.1728 x 10-13 ==> q = 0.1314 x 10^-6 C The force between the two charges is F = kq*q / r^2 = 9 x 10^9 * (0.1314 x 10-6)^2 / (2.21 x 10-2)^2 = 0.3181 N The number of electrons related to the charge as q = ne n = q / e = 0.1314 x 10-6 / 1.6 x 10-19 = 8.2125 x 10^11 electrons

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote