Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two blocks, each of mass m = 3.40 kg are hung from the ceiling of an elevator as

ID: 1656040 • Letter: T

Question

Two blocks, each of mass m = 3.40 kg are hung from the ceiling of an elevator as in the figure below. (a) If the elevator moves with an upward acceleration a of magnitude 1.8 m/s^2, find the tensions T_1 and T_2 in the upper and lower strings. T_1 = 78.88 N T_2 = 39.44 N (b) If the strings can withstand a maximum tension of 85.2 N, what maximum acceleration can the elevator have before a string breaks? 2.93 Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. m/s^2

Explanation / Answer

Tension T1 will reach the breaking point first,

So T1 = (2m) a

a = [85.2-2*3.4*9.8] /(2*3.4)

= 2.73 m/s^2 Answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote