Two blocks on a frictionless horizontal surface are connected by a light string
ID: 2187872 • Letter: T
Question
Two blocks on a frictionless horizontal surface are connected by a light string as in Figure P4.65, wherem1=10kg andm2=21kg. A force of90N is applied to the21kg block.
(a) Determine the acceleration of each block and the tension in the string.
m/s2(acceleration ofm1)
m/s2(acceleration ofm2)
N (tension in the string)
(b) Repeat the problem for the case where a coefficient of kinetic friction between each block and the surface is0.1.
m/s2(acceleration ofm1)
m/s2(acceleration ofm2)
N (tension in the string
Explanation / Answer
(a) acceleration = 90/31 = 2.90 m/s^2 = accn of m1 = accn of m2, tension in string = m1.a = 29 N (b) acceleration = (90-.1*31*9.8)/31 = 1.92 m/s^2 = accn of m1 = accn of m2 Tension = m1a + k*m1*g = 10*1.92 + .1*10*9.8 = 29 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.