Two blocks of masses m 1 = 2.00 kg and m 2 = 4.60 kg areeach released from rest
ID: 1673495 • Letter: T
Question
Two blocks of masses m1 = 2.00 kg andm2 = 4.60 kg areeach released from rest at a height of y = 5.40 m on a frictionless track, as shown in thefigure below, and undergo an elastic head-on collision. These are my numbers. I solved section A, but I tried B, andit didn't work, so I obviously can't do section C. For B, I gotV1=-22.7 and V2=4.05. Two blocks of masses m1 = 2.00 kg andm2 = 4.60 kg areeach released from rest at a height of y = 5.40 m on a frictionless track, as shown in thefigure below, and undergo an elastic head-on collision. These are my numbers. I solved section A, but I tried B, andit didn't work, so I obviously can't do section C. For B, I gotV1=-22.7 and V2=4.05.Explanation / Answer
can you post section a,b, and c. Not everyone has the book, or showyour work for B so someone can check your work.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.