Two blocks move along a linear path on a nearly frictionless air track. One bloc
ID: 2115630 • Letter: T
Question
Two blocks move along a linear path on a nearly frictionless air track. One block, of mass 0.118 kg, initially moves to the right at a speed of 4.90 m/s, while the second block, of mass 0.236kg, is initially to the left of the first block and moving to the right at 7.40 m/s. Find the final velocities of the blocks, assuming the collision is elastic.
Explanation / Answer
final velocity for elastic colliosin is given by :
v1 = [u1 * ( m1 - m2 ) + 2*m2 * u2 ] / (m1 + m2 )
u1 = initial velosity of block 1 = 4.9 m/sec
m1= mass of block 1 = 0.118 kg
u2 = 7.4
m2 = 0.236 kg
so v1 = ( 4.9 * ( 0.118 - 0.236 ) + 2*7.4*0.236 )) / ( 0.118 + 0.236 ) = 8.23333 m/sec
so final velocity of 0.118 = 8.23 m/sec to the right
v2 = ( 7.4 * ( 0.236 - 0.118 ) + 2*4.9*0.118 )) / ( 0.118 + 0.236 ) = 5.73 m/sec to the right
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.