Two blocks are sliding to the right across a horizontal surface, as the drawing
ID: 1531624 • Letter: T
Question
Two blocks are sliding to the right across a horizontal surface, as the drawing shows.
In Case A the mass of each block is 3.4 kg. In Case B the mass of block 1 (the block behind) is 6.8 kg, and the mass of block 2 is 3.4 kg. No frictional force acts on block 1 in either Case A or Case B. However, a kinetic frictional force of 6.7 N does act on block 2 in both cases and opposes the motion. For both Case A and Case B determine (a) the magnitude of the forces with which the blocks push against each other and (b) the magnitude of the acceleration of the blocks.
Explanation / Answer
a) Case A
Here, a = F/3.4
Also, a = (6.7 - F)/3.4
=> (6.7 - F)/3.4 = F/3.4
=> F = 3.35 N
Thus, the magnitude of the forces with which the blocks push against each other = 3.35 N
Case B
Here, a = F/6.8
Also, a = (6.7 - F)/3.4
=> (6.7 - F)/3.4 = F/6.8
=> F = 4.46 N
Thus, the magnitude of the forces with which the blocks push against each other = 4.46 N
b) Case A
the magnitude of the acceleration = 3.35/3.4 = 0.985 m/s2
Case B
the magnitude of the acceleration = 4.46/6.8 = 0.656 m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.