Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. Th
ID: 2263470 • Letter: T
Question
Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. The block of mass m1 = 5.10 kg is released from the position shown, at height h = 5.00 m above the flat part of the track. Protruding from its front end is the north pole of a strong magnet, which repels the north pole of an identical magnet embedded in the back end of the block of mass m2 = 11.0 kg, initially at rest. The two blocks never touch. Calculate the maximum height to which m1 rises after the elastic collision.
Explanation / Answer
Loss in potential Energy = Gain in Kientic Energy
Therefore
mgh = 0.5*m*v^2
v = sqrt(2gh)
= sqrt(2*9.8*5)
= 9.899 m/sec
Momentum remains Conserved
Therfore
5.10*9.899 = 5.10*v1 + 11*v2
Also Kinetic Energy remains Conserved
Thefore
0.5*5.10*9.899^2 = 0.5*5.10*v1^2 + 0.5*11*v2^2
Therefore we get
v1 = - 3.6275 m/sec , v2 = 6.27 m/sec
Therefore
h = v^2/2g
= (3.6275^2)/(2*9.8)
= 0.671 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.