Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. Th
ID: 3895586 • Letter: T
Question
Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. The block of mass m1 = 4.93 kg is released from the position shown, at height h = 5.00 m above the flat part of the track. Protruding from its front end is the north pole of a strong magnet, which repels the north pole of an identical magnet embedded in the back end of the block of mass m2 = 10.4 kg, initially at rest. The two blocks never touch. Calculate the maximum height to which m1 rises after the elastic collision.
plz show work.
Explanation / Answer
V1f = m1-m2/m+m2)*v1i = (m1-m2/m1+m2)*sqrt(2*g*h)
0.5*m1v1i = m1gh'
h' = v1i^2/2*g = h(4.93-10.4/4.93+10.4)^2
= 5*0.1273
= 0.6365 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.