Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. Th

ID: 2181254 • Letter: T

Question

Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. The block of mass m1 = 5.02 kg is released from the position shown, at height h = 5.00 m above the flat part of the track. Protruding from its front end is the north pole of a strong magnet, which repels the north pole of an identical magnet embedded in the back end of the block of mass m2 = 10.7 kg, initially at rest. The two blocks never touch. Calculate the maximum height to which m1 rises after the elastic collision.

Explanation / Answer

speed of m1 at bottom . u

mgh = mu^2 /2

u = 2 x 9.81 x5 =9.90 m/s

5.02 x 9.90 = 10.7 x v1 - 5.02v2

v1 + v2 = 9.90

v1 = 9.90- v2

put it in previuous eqtn,

49.698 = 105.93 - 10.7v2 - 5.02v2

v2 = 3.56 m/s

mgh = mv2 /2

h = 3.56^2 / 2g = 0.646 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote