A mad scientist proposes to detonate a 1 megaton nuclear weapon at the center of
ID: 1656347 • Letter: A
Question
A mad scientist proposes to detonate a 1 megaton nuclear weapon at the center of a reinforced cube, 1km on each side and filled with water in order to see how much the temperature would increase. He assumes that the cube does not break and all of the energy gets converted to heat. Calculate the result of the experiment. A mad scientist proposes to detonate a 1 megaton nuclear weapon at the center of a reinforced cube, 1km on each side and filled with water in order to see how much the temperature would increase. He assumes that the cube does not break and all of the energy gets converted to heat. Calculate the result of the experiment.Explanation / Answer
1 megaton nuclear weapon, E = 4.18 x 1015 J
volume of water = 1000m *1000m*1000m = 10^9 m3
mass of water = voume *density = 10^9 * 1000kg/m3
m = 10^12 kg
specific heat of water, s = 4184J/kg.degree celcius
now E = ms* rise in tempeature
rise in tempeature = 4.18 x 1015 /(10^12*4184) = 0.999 degree celcius = 1 degree celcius
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.