Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A machine that produces ball bearings has initially been set so that the true av

ID: 3248891 • Letter: A

Question

A machine that produces ball bearings has initially been set so that the true average diameter of the bearings it produces is 0.600 in. A bearing is acceptable if its diameter is within 0.003 in. of this target value. Suppose, however, that the setting has changed during the course of production, so that the distribution of the diameters produced is well approximated by a normal distribution with mean 0.599 in. and standard deviation 0.002 in. What percentage of the bearings produced will not be acceptable? (Round your answer to two decimal places.) Incorrect: Your answer is incorrect. %

Explanation / Answer

= 0.599, = 0.002, x1 = 0.597, x2 = 0.603

z1 = (0.597 - 0.599)/0.002 = -1 and z2 = (0.603 - 0.599)/0.002 = 2

P(0.597 < x < 0.603) = P(-1 < z < 2) = 0.8186 (81.86%)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote