A machine repeats a complete working cycle periodically that lasts for t = 40 mi
ID: 1989402 • Letter: A
Question
A machine repeats a complete working cycle periodically that lasts for t = 40 min. During the working period the input power is Pinput,1 = 8 [kWJ and the efficiency is n1, = 79%. Between two working periods, while the work piece is replaced, the machine runs idle with a power consumption of Pinput,2 = 1.3 [kWJ. Find the time available for the replacement of the work piece if a minimum of n average = 75% average efficiency must be kept and the average load factor if the time of the replacement reduces to t=8 min.Explanation / Answer
Hi I have done the solution for this in my notebook. But the solution is too big , I cannot type it here because very less time is remaining.. So please rate me Lifesaver and I'll share the answer with you through email or cramster inbox. I don't do this generally, but I have no other option here because there's very less time left... you need not worry as I have the solution ready
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.