Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

These questions must be answered and turned in when you come to lab. This will h

ID: 1656575 • Letter: T

Question

These questions must be answered and turned in when you come to lab. This will help you better 1. If you drop a mass of 95 g from rest at a certain height and it takes 092 s to hit the ground, 2. If you drop the mass from the same height but give it an initial velocity of 0.20 m/s, how 3. How would your answers change to the previous questions if you doubled the mass to 190 g? understand the material in the Theory section. what is the height you dropped the mass from? long would it take to hit the ground? Explain.

Explanation / Answer

1)

time taken , t = 0.92 s

height dropped = 0.50 gt^2

height dropped = 0.50 * 9.8 * 0.92^2

height dropped = 4.15 m

b) if it is given as initial velocity , u = 0.20 m/s

height dropped = u * t + 0.50 gt^2

height dropped = 0.20 * 0.92 + 0.50 * 9.8 * 0.92^2

height dropped = 4.33 m

c)
No , the answers will not change as the answer are not dependent on the mass

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote