A flat surface having an area of 2.90 m2 is placed in various orientations in a
ID: 1656651 • Letter: A
Question
A flat surface having an area of 2.90 m2 is placed in various orientations in a uniform electric field of magnitude E = 5.30 x 105 N/C. (a) Calculate the electric flux through this area when the electric field is perpendicular to the surface. Apply the definition of electric flux, taking account of the angle between the field and the surface. Note that the normal to the surface is perpendicular to the plane of the surface. Consider the cosine of the angle between the electric field direction and the normal to the surface. (b) Calculate the electric flux through this area when the electric field is parallel to the surface. DE N-m2/ C (c) Calculate the electric flux through this area when the electric field makes an angle of 64.0 with the plane of the surface. You appear to be interchanging the angle the field makes with the surface and the angle between the fleld and the normal to the surface.Explanation / Answer
Here,
A = 2.90 m^2
E = 5.3 *10^5 N/C
a) electric flux = E * A
electric flux = 5.3 *10^5 * 2.90
electric flux = 1.54 *10^6 N.m^2/C
the electric flux is 1.54 *10^6 N.m^2/C
b) fir field parallel to surface
angle between normal and field , theta = 90 degree
electric flux = E * A * cos(theta)
as cos(90 degree) = 0
electric flux = 0
c) for angle = 64 degree with surface
angle = 90 - 64 = 26 degree between electric field and normal to surface
electric flux = 5.3 *10^5 * 2.90 * cos(26 degree)
electric flux = 1.38 *10^6 N.m^2/C
the electric flux is 1.38 *10^6 N.m^2/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.