My Netes A projectile is launched with an initial speed of 54.0 m/s at an angle
ID: 1656673 • Letter: M
Question
My Netes A projectile is launched with an initial speed of 54.0 m/s at an angle of 33.0 above the horizontal. The protectile lands on a hillside 3.80 s later. Neglect air friction. (Assume that the +x-axis is to the right and the +y-axis is up along the page) (a) What is the projectile's velocity at the highest point of its trajectory? magnitude direction m/s counterclockwise from the + x-axis (b) What is the straight-line distance from where the projectile was launched to where it hits its target?Explanation / Answer
Part a) v = 54 * cos 33 = 45.2882 m/s
Part a) theta = 0.00 deg counterclockwise from the + x-axis
Part b) x = 172.0952 m
x1 = 54 * sin 33 * 3.80 - 0.5 * 9.8 * 3.8*3.8 = 41.00 m
d = sqrt ( 172.0952 ^2 + 41 ^2 ) = 176.9126322 m ===============ANSWER)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.