A catapult launches a rocket at an angle of 53.1° above the horizontal with an i
ID: 1656785 • Letter: A
Question
A catapult launches a rocket at an angle of 53.1° above the horizontal with an initial speed of 84 m/s. The rocket engine immediately starts a burn, and for 3.24 s the rocket moves along its initial line of motion with an acceleration of 27.9 m/s2. Then its engine fails, and the rocket proceeds to move in free-fall.
(a) Find the maximum altitude reached by the rocket.
(b) Find its total time of flight.
(c) Find its horizontal range.
I have asked this question twice now, and it has been wrong twice.
Explanation / Answer
Y-component of velocity, vx = 84sin53.1= 84*0.79 = 66.36 m/s
X-component = vcos53.1 = 84*0.6 = 50.4 m/s
a)
let maximum altitude = d
time = 3.24
using equation s = ut + 0.5at^2 we get
s = Vyt - 0.5*g*(t)^2
s = 66.36*3.24 = 0.5*9.81*(3.24*3.24) = 163.51 m
part b)
total time = time till it goes in a projectile motion + time till it reaches ground
total time = 3.24 + t
now rocket at height 163.51 m starts a free fall
it rocket were not burning and going normally maximum height it would have reached = (vsin(53.1))^2/2g = 224.67 m
so clearly it didn't reach it's maximum height so initial velocity when free fall starts will not be zero
calculation of initial velocity
Vy = uy - gt = 66.36 - 9.8*3.24 = 34.61m/s in +y direction
calculation of t:
we know that s = ut + 0.5gt^2
163.51 = -34.61*t + 0.5*9.8*t^2
4.9t^2 - 34.61t - 163.51 = 0
on solving for t we get
t = 10.3s
total time = 3.24 + t = 3.24 + 10.3 = 13.54s
part c)
Horizontal range = vx * 3.24 = 50.4 * 3.24 = 163.29 m
Hope that's the answer you are looking for :)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.