A catapult launches a test rocket vertically upward from a well, giving the rock
ID: 250259 • Letter: A
Question
A catapult launches a test rocket vertically upward from a well, giving the rocket an initial speed of 79.2 m/s at ground level. The engines then fire, and the rocket accelerates upward at 3.80 m/s2 until it reaches an altitude of 1150 m. At that point its engines fail, and the rocket goes into free fall, with an acceleration of 9.80 m/s2. (You will need to consider the motion while the engine is operating and the free-fall motion separately.)
(a) For what time interval is the rocket in motion above the ground? _____s
(b) What is its maximum altitude? _____ km
(c) What is its velocity just before it hits the ground?_____ m/s
Explanation / Answer
a)
During accelerated motion :
a = 3.80
Vo = 79.2 m/s
d = 1150 m
t1 = time during rocket active
using the equation
d = Vo t1 + (0.5) a t12
1150 = 79.2 t1 + (0.5) (3.80) t12
t1 = 11.4 sec
using the equation :
velocity at altitude 1150 = Vf = Vo + at = 79.2 + 3.80 (11.4) = 122.52 m/s
For free fall :
d = - 1150
Vo = 122.52 m/s
t2 = time of free fall
a = - 9.8 m/s2
using the equation
d = Vo t2 + (0.5) a t22
- 1150 = 122.52 t2 + (0.5) (- 9.) t22
t2 = 32.3 sec
total time = t = 11.4 + 32.3 = 43.7 sec
b)
h = height above the point at which engine fails
Vf2 = Vo2 + 2 a h
02 = 122.522 + 2 (-9.8) h
h = 765.88 m
Total height = 765.88 + 1150 = 1915.88
c)
Vf = Vo + at = 122.52 + (- 9.8) (32.3) = 194.02 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.