5pt (80:23p75) water in an irrigation ditch of width w = 1.92 m and depth d 1.14
ID: 1656838 • Letter: 5
Question
5pt (80:23p75) water in an irrigation ditch of width w = 1.92 m and depth d 1.14 m flows with a speed of 0.107 m/s. The mass flux of the flowing water through an imaginary surface is the product of the water's density (1000 kg/m3) and its volume flux through that surface. Find the mass flux through the following imaginary surfaces: (a) a surface of area wd, entirely in the water, perpendicular to the flow; (in kg/s) 10. AO 5.63 × 101 DO 1.32 × 102 GO 3.11 × 102 BO 7.48 x 101 EO 176 x 102 HO 4.14 × 102 O 9.95 × 101 FO 2.34 × 102 5 pt| (8c24p5) An infinite nonconducting sheet has a surface charge density =7.50 × 10-7 C/ m2 on one side. How far apart are equipotential surfaces whose potentials differ by 50Explanation / Answer
A = w d = 1.92 x 1.14 = 2.19 m^2
Volume flow speed = (0.107)(2.19) = 0.234 m^3 / s
mass flux = 0.234 x 1000 = 2.34 x 10^2 kg / s
Ans: (F)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.