11) Calculate the surface velocity of the Earth at the equator, assuming a unifo
ID: 1656980 • Letter: 1
Question
11) Calculate the surface velocity of the Earth at the equator, assuming a uniform equatorial value for the earth's radius, and 24 hours per day. With these assumptions, is the value too large, too small or, just right? Choose from the closest answer below. a) 365 m/s, just right; b) 464 m/s, too large c) 666 m/sec, just right; or d) 729 m/sec, too large. 12) Calculate the surface velocity of Los Angeles, assuming a uniform earth radius, and 24 hours per day. Choose from the closest answer below. a) 1460 m/s; b) 666 m/s c) 384 m/sec; or d) 333 m/sec.Explanation / Answer
w = 2pi / T = 2pi / (24 x 3600)
w = 7.27 x 10^-5 rad/s
v = w r = (7.27 x 10^-5) (6.371 x 10^6) = 463.3 m/s
12) r = 6.371 x 10^6 cos34 = 5.28 x 10^6
v = w r = 384 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.